Kada bi smo sada sproveli anketu, recimo među mlađom populacijom do 35.godina, verujem da bi na pitanje, "Da li znate šta su to Pihtije?", oko devedeset procenata odgovora bilo "ne".
Ili recimo, jedan mali procenta bi se možda zabunio i rekao, "da, znam to je neka igračka" :)
Da li su zaista Pihtije uspele da uđu na listu zaboravljenih jela?
Da li ih pravite?
Ja evo priznajem, ne baš često, iskreno veoma, veoma retko, tek kad se baš onako jako , jako uželim, ili kada baš naletim na neku vrstu mesa ( svinjske nogice, manja butkica..) pa mi "sine ideja" da bih mogla da od toga skuvam pihtije.
Mislim da danas mnogi neće ni da se upuste u pripremu ovog jela, jer verovatno misle da za to treba neko posebno umeće i mnogo vremena, što je potpuno netačno.
Potrebna je volja, dobro meso i dobar recept.
Recept zavisi od kuće do kuće. Meso od kojeg se kuvaju pihtije takođe.
Tada lonac skoliniti s avatre i ostaviti da se sve lepo "staloži". Mast koja vam pliva po površini pokupite i bacite ili iskoristite za nešto (na priemer za kerove :))
Služiti hladno.
Takođe bih dodala da su Pihtije jedan od onih recepata za koje je potrebno iskustvo, takođe da bi ste znali da ocenite kada treba prekinuti kuvanje, takođe treba iskustvo da znate da prepoznate momenta kada je meso zaista kuvano i kada će te ga lako moći skinuti sa kostiju.
Ne želim da vas preplašim, ali ako ste ih nekad probali verujem da će te se snači-
Znam, da smo u nekom veku hrono ishrane, organskih proizvoda, muslija i avokadfa, ali ja prosto ne mislim da će vam pihtije u toj meri zasmetati, i predlažem da ipak sebi i svojoj deci priuštite ovo jelo, koje mogu slobodno da nazovem srpsko tradicionalno jelo, jer ako zaboravimo tradiciju, ne samo socijalnu, istorijsku, nego i kulinarsku gubimo identitet. Imajte to na umu kada sledeći put kupite papaju dok vas domaće šljive za 40 dinara/kg gledaju tužne na tezgi pijace.
Prijatno!
Нема коментара:
Постави коментар