недеља, 15. децембар 2024.

Špikovani svinjski but

Svaka domaćica verujem najveću muku muči kada treba da napravi meni za neki svečaniji ručak, ako su u pitanju Svečari ili Božić i Uskrs. Ponekad zaista poželimo da napravimo nešto novo, a da nije klasična prasetina ili jagnjetina i kupus salata.
Ovaj recept nije nov, nego je stari tradicionalni vojvođanski recept ali rekla bih zaboravljen, jer šta bi smo mi pripremali nego svinjsko meso na hiljadu i jedan način.:)



Potrebno je:
svinjski but u komadu oko 1kg
beli luk
300g slanine isečene na kocke
mast
peršun
so i biber



Priprema:

But koji je u komadu preseći na pola tako da će te imati dva jednaka dela. Posolite i pobiberite.
Preko jednog komada mesa tanko rasporedite malo više od pola nadeva koji ste napravili na sledeći način.
Mesnatu slaninu isecite na kocke i pomešajte sa 4 čena belog luka koji ste takođe iseckali na sitne kocke.
Preklopite sada preko prvog komada mesa drugi komad buta.
Ovakvu veknicu pritisnite rukom da se slepi gornji i donji deo, pa zatim od gore oštrim nožem još dodatno zasecite režnjeve ali ne previše duboko, nego tek toliko da možete u njih da smestite ostatak nadeva od slanine i belog luka.
Mi ovu "veknicu" dodatno povežemo kanapom za pečenje mesa, da  ostane u lepom obliku i da se barem zaštiti da fil ne iscuri tokom pečenja u pleh.
Meso stavite potom u pleh, dodajte vode da bude pola mesa u njoj, i od gore stavite dve do tri kašike masti.
Prekrijte folijom i prvo pecite na manjoj temperaturi u rerni. te kad posle određenog vremena voda ispari, otkrijte meso i povećajte temperaturu kako bi se lepo zapeklo.
Obzirom da se radi o debljem parčetu mesa povremeno pre nego što potpuno ugasite rernu, viljuškom proverite pomerajući te gornje razreze u mesu da li je meso pečeno i u sredini.
Ovde je veoma važno da se nigde ne žuri kod pečenja i da se sve peče na tenane.



 

понедељак, 9. децембар 2024.

Jednostavni kolač od bundeve

 Ove kao i prethodnih godina smo imali našu bundevu u bašči. Bundeva je veoma laka za održavanje i pored toga što voli dobro pođubreno zemljište ona voli i dosta vode.

Tamburice su nam omiljene, i skoro svake nedelje ih pečemo u rerni, a sezonu otvaramo čim mati založi šporet.

Dešava se da nam po nekad, ali moram priznati retko ostane "po di koje parče" koje se "osramoti" jer ga niko neće da pojede i onda pravimo ovaj veoma jednostavan kolač koji je i postan.





Potrebno je

309g pirea od bundeve

100g šećera

Sok od jedne narandže

Cimet

Pola kesice praška za pecivo

3 kašike brašna

2 kašike ulja

Kakao




Priprema

Pripremiti pečenu  bundevu tako što će te je izgnječiti viljuškom.

Pomešati je sa šećerom. Dodajte sok od narandže, ulje, brašno, prašak za pecivo i cimet.

Sve pomešajte.

Izlijte u pleh, ali ostavite jedan manji deo koji će te pomešati sa kakaom.

Taj deo stavite od gore i viljuškom na samom kraju sjedinite sa prvim delom.

Pekla sam na 180C.

субота, 7. децембар 2024.

Božićna pogača


Svakako da se Božićni običaji u Vojvodini razlikuju od mesta do mesta, ali nekako mislim da nam je svima zajedničko što bi rekla moja Majka-baba, kada nas je budila na Božić ranije:
-Ajdete, dobrojtro, za Božić valja uraniti!

Naravno ustajale smo i ja i moja sestra, ne zato da bi smo ustale pre Položajnika😊, znale smo da je baba svakako “uranila” u 5h, nego ja sam kao dete zaista verovala pod tim nekim Majkinim-pozitivnim guru rečenicama da za Božić mnoge stvari treba da se započnu, da se urani, da se menja. Božić osim što je najradosniji praznik za mene je bio i dan kada se nekako mislila sam treba doneti i uneti u život neke posebne promene.

Za Božić smo između ostalih đakonija obavezno imali praseće pečenje i sarmu, nekako mi Vojvođani ne možemo da zamislimo Božić bez praseta koje smo pekli za Badnje veče a nismo smeli da ga drpnemo, to verovali li ne zaista može da bude veliko iskušenje.

Moja Majka je imala običaj da kaže da se može drpnuti malo uveta  i repića od praseta i na Badnje veče jer se posti dok ne zađe sunce.

-Deco može naveče, prošlo je šest popodne-govorila je.

Takođe kod nas je za Božić važilo jedno pravilo da se ne jede ni piletina ni ćuretina za Božić jer se smatralo, tačnije postojalo je  "staro verovanje" da će se u “kući nazadovati”.

Mislim da  se danas tog običaja niko više i ne seća, a bogami i ne pridržava😊jer nema više naših baba da nas o tome opomenu.

Moja Majka nije dala da se uopšte na Božićni dan ni dremne posle ručka, a bogami ni da se sedi,  pa nas je terala uvek da uradimo po neki domaći zadatak ili da se latimo knjige😊

Pored  bogatog ručka koji se pripremao za Božić obavezna je bila i Božićna pogača,  koju možete da umesite dan ranije ili ujutro samog Božića, to vam je razlog da poranite na taj dan.,

Moram ovde da naglasim da se u našoj kući nikada nije preterivalo sa ukrašavanjem-cifrovanjem pogača, i za Svečare ili za Božić ili za Uskrs, nekako se gledalo da pogače budu svedene, lepo izgledne a ne nakinđurene, te sam i ja taj običaj zadržala.

Najčešće i jedino izradim ukras koji oblikujem kao žito, napravim par klasja, i naravno kada je u pitanju Božić volim da na sredini stavim -oblikujem krst.

Ukrase za pogaču pravim od malo brašna, vode i gustina.
Pogača se pravi sa mlekom i jajima, bogatog je ukusa, prava domaćinska.

Potrebno je:
600g brašna
2 jajeta
Kocka kvasca, malo šećera
200ml mleka
100g putera
Okrugli pleh i ukrasi od gustina i vode.
  

Priprema:
Kvasac sa šećerom rastopiti u mlakom mleku,  i potom ga ostaviti da zapeni. Brašno prosejati pa staviti u veću vanglu te dodati u njega kvasac, a potom i jedno po jedno jaje, mleko, so i otopljeni puter.

Pogača treba da bude malo tvrđe teksture, žuta, i mirisna, što bi se rekla bogata pogača po sastojcima.
Testo se mesi dok ne počne da se odvaja od prstiju, a potom se oblikuju u jufku i vrati u vanglu te prekrije čistom krpom da odmori.

Testo pustite da se odmara barem 30 minuta a može i duže.

Zatim ga na pobrašnjavljenoj podlozi premesiti i odvojiti od njega jednu trećinu, što znači da ćete imati jedan poveći i jedan manji deo.

Od manjeg dela napraviti dva valjka pa uviti u pletenicu, oko većeg dela.
Od gore staviti ukrase.
Pećina 180C.
Da ne bude zabune, ova pogača nije česnica, mi česnicu pravimo od oraha i meda i tankih kora.

Starinska torta od kestena

Kesten u prošlosti nije bio baš česta poslastica ali jeste bio drag nama Vojvođanima, osim za pire kesten sa šlagom, naše bake nažalost nisu znale za mnogobrojne druge recepte gde bi pečeni kesten mogle-umetnuti, osim da ga ispeku u rerni šporeta.

Ne znam kako je nastala ova torta ali moja Majka-baba je nju pravila zimi kao posebnu, pa rekla bih “zdravo skupu tortu”.

Kada bi je napravila obično bi pored toga kada kaže sa kestenom ,imala neki važan značajan izraz lica, pretpostavljam da je time htela da da na značaju kestenu, kao nečemu jakom finom i u to vreme sigurno skupom i nedostupnom svima.

Torta je vrlo vrlo jednostavna za pripremu, ali mnogo mnogo ukusna, u toj svojoj jednostavnosti i nadam se da neće biti zaboravljena u nekim budućim pokolenjima.


Potrebno je za patišpanj:

6 jaja

15 kašika kristal šećera

2 kašike ulja

1 prašak za pecivo

1 kašika hladne vode

6 kašika brašna

250-300g pirea od kestena



Priprema:

Razdvojte belanca od žumanca i prvo umutite sneg od belanca pa dodajte kašiku po kašiku šećera svo vreme miksajući. Zatim dodati žumanca, vodu i ulje i na samom kraju brašno i prašak za pecivo.

Okrugli pleh sa štipaljkom obložiti pak papirom i izliti smesu te peći na 180C .

Pečenu koru prvo malo prohladiti pa izdubiti po sredini, tako da vam ostane dno i podloga sa strane.

Koru koju ste izdubili prelijte sa 1dcl mleka i u nju dodajte kada omekša pire od kestena i sve lepo sjediniti u fini krem.

Krem od kestena staviti u koru.

Od gore umutiti šlag i ukrasiti.


четвртак, 28. новембар 2024.

Vojvođanski gric

Ovo je klasični kviki gric sa dodatkom čvaraka i aleve paprike. Ili što bih ja rekla objašnjavajući drugarici:

"Jako dobar recept, testo je skroz posno sa čvarcima".

Od ove količine dobije se zaista dosta krekera, baš velika količina pa nemojte da se zabunite kada vidite pola kile brašna da pravite duplo, obzirom da je gric sitan i ima ga baš dovoljno.

Upakovan u kutiju sa poklopcem može da stoji i do pet dana, jedina mana mu je što kada poćnete da grickate zaista ne može da se stane, a pogotovo kada naiđete na krckavi ćvarak..njami.



Potrebno je:

 200g sitno iseckanih čvaraka ili onih malih čvarkića što ostane na dnu posude

Pola kocke kvasca

509g brašna

Kašika aleve paprike

Kašikica šećera

Kašikica soli

100g susama

150ml ulja

200ml vode



Priprema:

U 100ml vode rastopiti kvasac sa šećerom, kada zapeni pomešati sa ostalim sastojcima.

Dobićete meko glatko testo.

Ostavite ga da se malo odmori 10 min, premesite, i onda čupkajte loptice i uvijte rukama u trake.

Oštrim makazama secite trake u cik cak.

Gric ređajte na pleh koji ste obložili pek papirom.

Pekla sam na 200C oko 10 minuta. Kod pečenja obratiti pažnju da ne zagori ili ne potamni previše obzirom da se radi o sitnim komadićima.

Gotov gric možete dodatno još posoliti.

Prijatno!



Zapečene palačinke sa slatkim sirom i pekmezom

Kada pečem palačinke gotovo kao po pravilu ostane onih nekoliko koje naposletku niko neće ni da pogleda.

Palačinke sa slatkim sirom su mi i inače omiljene ali evo i jedna ideja kako da ih napravite još ukusnijim.

Što se tiče pekmeza preporučujem da bude ili od šipka ili od kajsije jer obzirom da je sir sladak a palačinke neutralne domaći pekmez treba da daje tu neku kiselkastu aromu, osim ako ne volite baš "zdravo slatko".

Ovog puta osnovni recept za palačinke neću ovde pisati, jer ili ima svako neki svoj proveren a možete ga naći i ovde na sajtu pod odeljkom-Palačinke.



Potrebno je

Palačinke

200g švapskog sira

Šećer

1 jaje

Domaći pekmez od šipka

1 dcl slatke pavlake



Priprema

Sir pomešate sa šećerom, obzirom da je švapski neutralan stavite 2 kašike kristal šećera i na kraju sve sjexinite sa jajetom.

Palačinke prvo premažite tanko pekmezom a u sredinu stavite fil.

Uvijte u valjak, tako što će te prvo sklopiti desni i levi kraj pa ih uviti.

Poređajte u tepsiju i prelijte slatkom pavlakom.

Pekla sam ih na 180C



среда, 27. новембар 2024.

Sočni kolač sa kefirom

 Ne znam da li ste do sada pili kefir bilo iz domaće radinosti ili kupovni, ali kod njega postoji ono ili ga voliš ili ne.

Kefir sam pila još kao dete, mama je imala jedno vreme one čuvene gljivice koje su tada bile mnogo popularne i množile se u svakoj kući, pa kako su i velika obaveza, tako su brzo bile i podeljene i isčezle :)

Moje obožavanje kefira nije prestalo ni do danas, pa se trudim da popijem barem čašu svaki dan.

Takođe umesto popularnih kaša možete ga i  fruštukovati, iseckajte voće i prelijte kefirom, ova kombinacija je odlična lu letnjim danima.

Kefir je izuzetno zdrav, i ukoliko ga obožavate kao ja, ovaj recept će vam baš dobro doći.



Sastojci za kolač:

Čaše su od 2 dcl

2 čaše brašna

1 čaša  kefira

1 čaša šećera

1 čaša  istopljenog putera

1 vanilin šećer

naribana korica i sok od jednog limuna

2 jajeta

1 prašak za pecivo


Priprema je veoma jednostavna:

Prvo kulinarskom žicom umutite jaja pa dodajte  šećer a zatim i ostale sastojke. Dobro izmešajte da vam smesa bude glatka i bez grudvica.

Izlijte smesu u modlu, koju ste prethodno nauljili ili običan pleh. U modli za kuglof izgleda veoma dekorativno.

Takođe u ovaj kolač leti možete dodati sezonsko voće  a zimi suvo.

Pecite na 170 oko 45 min.

Ohlađen kolač pospite šećerom u prahu pomešanog sa vanil šećerom.